Most fejeztem be ezt a könyvet, magyarul úgy szól, hogy "A boszorkány - a Gonosz Nyugati Boszorkány élete és kora". Akinek még nem rémlik, ez a boszorkány Elfaba, a zöld bőrű gonosz az Óz a csalók csalója c. műből (öö.. vagy csodák csodája..? neeeem..). A képet egy nagy plakáton láttam meg a Deák téren, és mikor kicsit utánanéztem az interneten, tudtam, hogy el kell olvasnom ezt a könyvet. Mindig is érdekelt, hogy hogyan látja egy gonosz mostoha vagy boszorkány a helyzetet, mi ugyanis valahogy mindig a királylány vagy szegény legkisebb fiú szemszögéből olvasunk mesét, és mikor ezek a gonosz lények megbűnhődnek, végre helyreáll az erkölcsi rendünk. De valóban így van ez helyén? Vajon a Hamupipőke mostohája nem azért küzd-e, amiért minden anya küzdene, nevezetesen hogy a saját édes lányai érvényesüljenek a mostohalányával szemben?
Valószínűleg magát az Ózt is újra kellene olvasnom, hogy tényleg lássam mindkét oldalát történetnek (néhány apró részlet kiesett), de érdekes felvetésnek találom, hogy a varázsló Ózban tulajdonképpen kegyetlen diktátor, aki minden erejével igyekszik elnyomni az Állatokat (az Állatok az állatokkal szemben beszélő, érző lények, akiket a varázsló az állatokkal kíván egy osztályba sorolni). Célja elérése érdekében az erőszaktól sem riad vissza, ebben a Vihargárda van a segítségére. Igazság szerint ezeket olvasva ilyen Rákosi-rendszer utánérzésem támadt. A könyv egyébként más érdekes kérdéseket is felvet lélek létezéséről, illetve a vallás szerepéről az ember életében.
Ugyanakkor a szöveg borzasztó, gyakorlatilag olvashatatlan. Szerintem a fordítás is pocsék, de gondolom az eredeti szöveg sem lehet túl különböző, ha csak ezt tudták kihozni belőle. A rengeteg mélyen szántó kérdés és felvetés nem kerül megválaszolásra, a karakterekben sokkal több van, mint amennyit a szerző elárul. Hiába szólt a történet Elfabáról mintegy 400 oldalon keresztül, ahogy haladtam előre, a személyisége egyre távolabb került. A viselkedése egyre kevésbé volt megmagyarázható, a lélekrajzok pedig végig kicsit gyengécskére sikerültek, szerintem. A könyv befejeztével is csak valami frusztráció és komorság maradt bennem - tény, hogy ez a könyv végig nagyon komor. Szerintem egy jó 10 évnyi munka hiányzik még belőle, hogy kis remekmű legyen - az is elképzelhető, hogy 400 helyett 800 oldalas lenne, de megérné.
(Úgyamúgy Londonban már kasszasiker az ebből készült musical, kíváncsi vagyok, eljut-e egyszer hozzánk is...)
Ahaaa...! :)
ReplyDeleteHali!
ReplyDeleteSzegény Anni nem sokat érthetett ebből...
Valóban el kellene ismét olvassad az Ozt, mert a varázsló szerintem egyértelműen DIKTÁTOR benne! Ezt az író is így mutatja be. Egyébként a mű eredeti címe "The Wizzard of Oz" szükségtelenné teszi a 'csoda' kontra 'csaló' szójátékodat. A szerző, Frank L. Baum, nem rejti el Oz diktatórikus hajlamait, mint az Dorothy első látogatásának jelenetében olvasható is. Ne feledkezzünk meg a regény korabeli amerikai politikai viszonyokra utaló vonatkozásairól sem, ami 'hajaz' az általad említett Rákosi szitura. Egyébiránt Baum nem hagyott mély nyomot az irodalomtörténetben, bár sokat alkotott. Saját bevallása szerint az Oz elsősorban gyermekkönyv, valamint bevételi forrás volt számára.
Folytatva a gondolatmenetedet nem értek Veled egyet a mostoha anyáról sugallt erkölcsi értékitéleteddel. Épp ezért kiváncsi lennék a lélek létezésével és a vallás szerepéről alkotott véleményedre is.
Felvetnék azonban mégegy kérdést: szerinted a gyerekmesékben jelenlévő agresszió (akár itt az Oz-ban, akár ezer más helyen), mennyire befolyásolja (főleg negatívan) a gyerekek lelki világát, vagy mondhatjuk így is: szellemi fejlödését?
Egyébként csodálatra méltó, hogy sziltan zh és épszerk meg épanyag (és még ki tudja mi minden?)mellett van energiád és találsz időt 400 oldalas "olvashatatlan" (idézet I. G.-től) könyvekből való müvelödésre...! Ezt mind a Szeged - Bp. - Szeged vonatozásaid alkalmával követed el?
Eredményes évvégi hajrázást az építésztanoncok között!
Utóirat: sajna az én elfoglaltságaim is terebélyesednek, így a ma esti zongora-koncertről fájó szívvel le kell mondjak. Majd legközelebb....